Atvira jaunimo erdvė po vienu stogu buria bendraminčius

Atvira jaunimo erdvė po vienu stogu buria bendraminčius (0)

2014-04-30

Ilgus metus tik jaunimo svajone buvusi erdvė, kurioje galėtų leisti laisvalaikį, tapo realybe. Balandžio 11 d. oficialiai atidarytas centras „Atvira jaunimo erdvė“. Kauno g. 36 name buvusios vaikų bibliotekos patalpos nuo šiol skirtos jaunimui – čia galima susirinkti, dalytis idėjomis, rengti įvairius projektus ir tiesiog smagiai pasibūti.

„Kai aš jaunas buvau, viešų atvirų erdvių buvo daug, todėl ieškojome uždarų erdvių. Laikai keičiasi. Labai nustebome, kad reikia ieškoti atvirų erdvių, nes tokių tikrai daug. Bet atvira erdvė – sąlyginis pavadinimas. Pirmiausia noriu padėkoti jaunimui, jaunimo organizacijoms, moksleiviams, kurie metų metus kalė politikams į galvas, kad reikia patalpų, kuriose jaunimas galėtų rinktis ir pabūti kartu. Dėkui jums už tai“, – per atviros jaunimo erdvės atidarymą sakė rajono meras Ričardas Juška.
Meras įsitikinęs, kad patalpose virte virs jaunimo gyvenimas, žmonės galės realizuoti save, įprasminti pomėgius, keistis geromis idėjomis, kurių jauniems žmonėms niekada netrūksta. Jaunimas iniciatyvus, kūrybingas ir išradingas, gebantis subrandinti įdomias mintis. Juo labiau kad dabar turi savo erdvę po stogu, kurią atnaujino ir savo darbu sušildė savanoriai.
Buvusioje vaikų bibliotekoje įsikūrusiam centrui gyvybės įpūtė pats jaunimas. Savanoriai patys remontavo, dažė sienas, tvarkė patalpas. Toks sprendimas buvo priimtas pasidairius po tokius pačius centrus Vokietijoje ir kitose šalyse. Neformali aplinka jaunimui leidžia jaustis kur kas laisviau, nei steriliai suremontuotos ir įrengtos patalpos.
Susitvarkę patalpas jaunuoliai sukūrė ir savas taisykles. Tarkim, tualete dažais užrašytas perspėjimas, kad patalpų mamos netvarko, todėl švarą užtikrinti centro lankytojai privalo patys.

Sujungs skirtingus pasaulius
 
„Atvira jaunimo erdvė“ – daug tikslų turintis projektas. Tačiau pagrindinis – kad jaunimas turėtų erdvę, kur gali rinktis, pasikeisti nuomonėmis, kurti ir įgyvendinti projektus. Nors tokiais darbais paprastai užsiima veiklus jaunimas, tikimasi, kad bėgant laikui prisijungs ir dažnai savo laisvalaikį gatvėje leidžiantys nemotyvuoti jauni žmonės. Abi grupės galės daug ko pasimokyti vieni iš kitų.
„Šis centras ir tai, kaip jame bus dirbama – visiškai naujas būdas užimti jaunimą ir jam padėti. Reikia suprasti, kad metodai, kuriais su jaunimu buvo dirbama prieš dvidešimt ar dešimt metų, šiandien neveiksmingi. Ryšį su jaunimu reikia atrasti ir išugdyti kitaip“, – sakė savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Audronė Balčiūnienė.
Centre laukiami visi jaunuoliai, kurie turi bet kokių idėjų ar susiduria su problemomis. Centro durys atviros visiems norintiems saugiai ir šiltai praleisti laiką. Todėl, specialistės manymu, centrui pasirinkta itin tinkama vieta. Jaunimo erdvė įkurta Kauno g. 36 name, šalimais – dar vienas buvęs bendrabučio tipo namas, o čia gyvenantis jaunimas nelabai turi ką veikti. Centro sumanytojai viliasi, kad šią jaunimo erdvę atras ir asocialiose šeimose augantys paaugliai. „Atvira jaunimo erdvė“ patogi ir poilsio zonose prie Nemuno nuobodžiaujančiam jaunimui.
„Suprantame, kad centro veikla dabar bus stebima ypač akylai, bus kritikuojama, skaičiuojama, kiek žmonių lankosi. Tačiau reikia suprasti, kad kuriama erdvė, kur jaunimas gali lankytis, sulaukti patarimo, psichologinės pagalbos, pabūti su draugais, dalytis mintimis. Kol šis centras pradės veikti taip, kaip norime, reikės ne vienų metų sunkaus savanorių ir specialistų darbo. Taip pat reikia suprasti, kad tai – ne mokykla ar kita vieta, kurioje privalomas lankomumas. Jaunimas čia ateis tik savo noru“, – neabejoja A. Balčiūnienė.

Bendradarbiauti žada ir policija

Atviros jaunimo erdvės nauda neabejojo ir centro atidaryme dalyvavęs Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius. Pasak pareigūno, didinti jaunimo užimtumą – itin svarbu. Dar svarbiau – skatinti iniciatyvų jaunimą ir suteikti sąlygas įgyvendinti idėjas.
„Daugumą per atidarymo ceremoniją matytų jaunuolių puikiai pažįstu. Esame vykdę ir tebevykdome bendrus projektus, jie tikrai padeda policijai, yra pilietiški. Todėl į centro veiklą stengsimės įtraukti kuo daugiau jaunų žmonių, padėsime, paskatinsime kuo galėsime. Labai vertinu ir tai, kad centras veikia savanorystės principu, nes savanorystė ir policijos veikla pagrįsta tomis pačiomis vertybėmis“, – sakė A. Dumčius.
Viršininkas neabejoja ir tuo, kad dirbant kartu su jaunimu bus sprendžiama ir dabar policiją kamuojanti problema – pareigūnų trūkumas. A. Dumčius tikisi, kad kartu su policija įvairius projektus vykdydami jaunuoliai susidomės ir karjera šioje tarnyboje.

Veiklos ratas sukasi greitai

Vos atvėrus duris centre užvirė gyvenimas. Atvira jaunimo erdvė jaunimo laukia antradieniais–ketvirtadieniais nuo 14.30 iki 19.30 val., penktadieniais nuo 14.30 iki 20.30 val. ir šeštadieniais nuo 13 iki 20.30 val. Čia vyksta filmų vakarai, maisto gaminimo pamokos, žaidžiami stalo žaidimai, rengiami susitikimai, renkamasi per šventes. Jaunimas centre būriavosi ir per šv. Velykas, bendravo, margino kiaušinius.
Balandžio 16 d. centre lankėsi karo pabėgėliai – Skirsnemunės evangelikų liuteronų parapijos Motinos ir vaiko dienos centre metams apsistoję Sirijos krikščionys, priversti palikti pilietinio karo alinamą gimtinę. Su Jurbarko jaunimu bendravę pabėgėliai pasidalijo kitokia gyvenimiška patirtimi. Beje, pademonstravo ir kiek spėjo per trumpą viešnagę svečioje šalyje išmokti lietuviškai.
Jaunimo erdvės veikla – ne tik tarp keturių sienų. Užsukusieji į centrą nuolat gali gauti visą informaciją apie artimiausius renginius. Savanoriai smalsaujančius supažindina su įvairiomis veiklomis, o jei ką sudomino, padeda į jas įsitraukti.
Šiandien aktyvus jaunimas dalyvauja aplinkos tvarkymo akcijoje „Darom“. Miestą ir apylinkes tvarkyti ketinantis jaunimas centre renkasi 10.30 val. ir laukia prisijungiant.

Lukas PILECKAS« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook