Būti kultūringu – madinga

Būti kultūringu – madinga (0)

2015-04-29

Balandžio 16 d. Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje pagerbti kultūringiausi moksleiviai. I–IV klasių gimnazistus šiam apdovanojimui rinko bendraklasiai. Puikiai besielgiančių moksleivių – ne vienas, todėl šiemet kultūringiausiųjų vardų sąraše – net dvidešimt gimnazistų.

Pirmasis kultūringiausio gimnazisto konkursas buvo surengtas prieš 14 metų – 2001-aisiais. Viena jo organizatorių – mokytoja Danutė Grikšienė. Pedagogė puikiai prisimena, kad rinkimai atsirado siekiant paskatinti jaunimą ne tik būti mandagiais, bet ir išmokti tinkamai ginti savo nuomonę, domėtis etiketu, būti pilietiškais ir apsišvietusiais.
„Kultūringiausias gimnazistas tikrai ne tas, kuris yra tyliausias ar geriausiai besimokantis. Pelnyti šį vardą reikia kur kas daugiau savybių. Mokytojauju ne vienus metus ir matau, kaip keičiasi kartos. Džiugu, kad nemažai moksleivių supranta, jog būti kultūringus ne tik puiku, bet ir madinga“, – neabejoja pedagogė.
Per daugiau nei dešimtmetį susiklostė tradicija, kad kultūringiausi gimnazistai apdovanojami ekskursijomis, muziejais, parodomis, susitinkamais su menininkais, visuomenės veikėjais.
Ieva Sapronaitytė tikina, kad apdovanojimas ją nustebino. Kultūringiausios titulas ne tik pakėlė nuotaiką, bet ir parodė, kad ją aplinkiniai pastebi. Ir ne tik išvaizdą, bet ir elgesį.
Ievos manymu, kultūringas gimnazistas nėra tas, kuris tik mandagiai pasisveikina. Tai išprusęs, žingeidus ir tolerantiškas mokinys, mokantis išreikšti savo nuomonę mandagiai, įtaigiai, be pykčių ir konfliktų.
„Manau, kad man dar tolokai iki rimto ir kultūringo asmens. Žinau, kad dar yra kur tobulėti, bet tai mano siekiamybė. Ne visada pasiseka deramai pasielgti, kartais pasiduodu emocijų antplūdžiui, suburbu netinkamų žodžių, tačiau stengiuosi taisytis, tobulėti ir elgtis kultūringai“, – tikino gimnazistė.
Malonu ir Jurgitai Mykolaitytei. Merginos akimis, kultūringas gimnazistas mandagus su mokytojais, kitais mokyklos darbuotojais ir mokiniais, paslaugus, pagarbus, tolerantiškas. Neapkalbinėja kitų.
„Laikau save gana kultūringu žmogumi. Beveik visada elgiuosi taip, kaip reikalauja elementarios mandagumo taisyklės, ir ne tik mokykloje. Manau, kad kultūringumas tikrai padeda išgyventi įvairias, kartais ir nelabai malonias gyvenimo situacijas“, – sakė moksleivė.
Abiturientas Antanas Baršauskas juokauja, kad nors mokykloje stengiasi laikytis elgesio taisyklių, už jos ribų būna visko.
„Apdovanojimas man svarbus, skatinantis pasitempti, o pasitempti tikrai dar yra kur“, – kalbėjo gimnazistas.
Kad galbūt ne visada būna maksimaliai kultūringa, atvirauja ir Viktorija Uksaitė. Nors mergina įsitikinusi, kad kultūringas – tai neišpuikęs, paprastas mokinys, kuris gražiai elgiasi per pamokas, pertraukas ir už mokyklos ribų, sau priskiria toli gražu ne visas išvardintas savybes.
Antrokė Eglė Gedgaudaitė džiaugiasi: „Kultūringas gimnazistas toks ir yra – gerbiantis mokytojus ir kitus mokinius, gerai besimokantis ir besielgiantis. Taip aš ir stengiuosi elgtis“.
Apdovanojimas pradžiugino ir abiturientę Dovilę Merkeliūnaitę. Mergina nesitikėjo, kad klasės draugai ją išrinks kultūringiausia. Dovilė įsitikinusi, kad kultūringas tas, kuris paiso aplinkinių nuomonės, yra supratingas ir tolerantiškas.
„Man dar daug trūksta iki išvardintų kriterijų. Nelaikau savęs kažkokiu pavyzdžiu kitiems, tačiau esu dėkinga už įvertintą elgesį, bendraklasių atvirumą bei stimulą tobulėti ir niekada neprarasti šios savybės“, – džiaugėsi abiturientė.
Trečiokui Kasparui Gervyliui šis įvertinimas – tarsi klasiokų padėka už tai, kad jiems visada stengdavosi padėti ir gražiai elgtis.
„Kultūringas gimnazistas turėtų būti lygus su kitais. Tik taip tu galėsi būti suprastas ir būti kultūringas visais atžvilgiais. Savęs pačiu kultūringiausiu mokiniu tikrai nelaikau, tačiau stengiuosi būti pačiu geriausiu. Na, aišku, kartais nepasisekus gal ir išsprūsta vienas kitas keiksmažodis, tačiau tai nėra pagrindinis kriterijus spręsti apie žmogus kultūringumą. Daug svarbiau yra pasisveikinti su mažai pažįstamu žmogumi, nesvarbu ar tai būtų klasiokas, ar eilinis žmogus gatvėje. Tas pats yra ir su pagalba įvairiose situacijose, nes kultūringas žmogus turi būti visapusiškas“, – įsitikinęs Kasparas.

Kultūringiausi gimnazistai

Pirmokai
Viktorija Uksaitė
Ieva Sapronaitytė
Aidas Baranauskas

Antrokai:
Adomas Šimkus
Eglė Gedgaudaitė
Jurgita Mykolaitė

Trečiokai:
Deimantė Flederytė
Gretė Kazakevičiūtė
Ignas Daunys
Kasparas Gervylius
Marija Eglė Baliukynaitė
Rimantė Vaičekauskaitė

Abiturientai:
Audrius Baranauskas
Viktorija Gerulaitytė
Dovilė Merkeliūnaitė
Miglė Kumpikaitė
Samanta Paškevičiūtė
Mantas Bendžius
Antanas Baršauskas
Eglė Česnakaitė

Lukas PILECKAS« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook