Jaunimo pasirinkimas: darbas ir kelionės

Jaunimo pasirinkimas: darbas ir kelionės (0)

2018-11-03

Antradienį į susitikimą Jurbarko viešojoje bibliotekoje jaunimą pakvietė VšĮ „Jaunimo kelionės“ programų direktorė Laura Žūsinaitė. Dėl kelionių galvą pametusi mergina jurbarkiečiams papasakojo apie galimybes keliauti ir dirbti tolimiausiose šalyse – Amerikoje, Kanadoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Kodėl verta keliauti?

Nors į renginį atėjo nedaug jaunuolių, susirinkusiesiems nuobodu nebuvo – per valandą vaizdingo pasakojimo buvo galima mintimis pakeliauti po įvairias šalis, patirti nuotykių ir net užsidirbti. Viešnia pristatė „Jaunimo kelionių“ rengiamas programas „Work and travel“ (darbo ir kelionių).

„Ar žinote, kas yra „gap year?“ – klausė L. Žūsinaitė, o nežinantiems paaiškino, kad užsienyje labai populiaru baigus mokyklą neskubėti stoti į universitetus arba juos baigus pradėti dirbti. Jaunimas dažnai renkasi keliones į užsienio šalis, savanoriavimą. „Kol esi jaunas – verta ir net būtina pamatyti pasaulį“, – įsitikinusi Laura. Ji parengė 15 punktų, kurie turėjo įtikinti, kad keliauti yra smagu ir naudinga.

„Karjeristais galėsite būti visą gyvenimą, o nutrūktgalviais galite būti tik dabar“, – pirmą punktą įvardijo pranešėja. Ji patikino, kad su amžiumi mažėja drąsos ir užsidegimo, tad pažinti pasaulį reikia jaunam.

Negali ginčytis ir su teiginiu, kad filmuose ir knygose tikro pasaulio nepažinsi. „Vien ko vertas kvapas, kai išlipi iš lėktuvo ar autobuso svečioje šalyje. O kas nenorėtų pasivaikščioti Niujorko gatvėmis, kurias puikiai pažįstame iš mėgiamų filmų ir serialų?“ – pasvarstyti siūlė viešnia.

Kelionės – geriausias būdas išlipti iš komforto zonos ir pažinti save įvairiose situacijose. „Vieną kartą pabandžius, įklimpus į nepatogias situacijas, iš kurių pats turi rasti išeitį, vėliau pasiilgsti to jausmo ir atsiranda poreikis save „išnešti“ iš patogios aplinkos“, – tikino L. Žūsinaitė, pati apkeliavusi Ameriką, Pietų Afrikos Respubliką, Kanadą, Vietnamą ir daugybę kitų šalių. Kelionėse mergina ne tik pramogavo, bet ir dirbo, savanoriavo.

Kelionių pliusas yra tas, kad jose susirandi begalę draugų iš viso pasaulio. O tada jau tavęs įvairiose vietose laukia sofa ir geriausias vietinis gidas. Bekeliaudamas susipažįsti su kitomis kultūromis, tradicijomis. Tai naudinga ne tik smalsumui patenkinti, bet ir vėliau, dirbdamas tarptautinėse kompanijose žinai, kaip elgtis su žmonėmis iš kitų valstybių.

„Jei keliausi pagal programas „Work and travel“, tu tai galėsi daryti ištisus metus. Ar dažnas dirbdamas galės sau tą leisti – metus nedirbti ir išleisti kelionėms krūvą pinigų?“ – klausė Laura. Pasak jos, kelionės ir gyvenimas svetimoje šalyje kaip niekas kitas ugdo pasitikėjimą savimi ir keičia žmones į gerą pusę.

Darbai ir nuotykiai

Retas jaunuolis baigdamas mokyklą svajoja dirbti paprastus, „juodus“ darbus. Vykdamas į darbo ir kelionių programas jis turi progą dirbti būtent tokius darbus. „Juodais vadinti šiuos darbus neteisinga, nes juos taip pat kažkas turi dirbti. Jaunuoliai išbandę paprasčiausius darbus vėliau geriau įvertina juos atliekančius žmones, o ir patys įgauna motyvacijos siekti kitokio išsilavinimo ir karjeros“, – mano L. Žūsinaitė.

Pasak Lauros, kelionės atveria akis, ir žmonės, patyrę svetimšalio dalią, tampa tolerantiškesni. Kelionės – įrodymas, kad svajonės pildosi. „Dažnas, žiūrėdamas į atviruką, kur žmonės sėdi hamake po palme prie žydros jūros, apie tai svajojame. Kai gaunu su tokiais vaizdais atvirukus iš jaunuolių, kuriuos išsiuntėme į užsienį pagal programą, suprantu, kad svajoti reikia atsargiai“, – sakė viešnia.

Keliautojui labai lengva užmegzti pokalbį ir tapti kompanijos siela, nes visi nori sužinoti, kaip jam sekėsi svečioje šalyje. „Kuo daugiau keliauji, tuo aiškiau supranti, koks pasaulis mažas. Vieną dieną tu gali būti Kanadoje, o kitą – Vietname. Jautiesi pasaulio piliečiu“, – tikino pranešėja.

Nors lietuvaičiai gali didžiuotis, kad gerai moka anglų kalbą, ją patobulinti niekada nepakenks. Kelionėse tą padaryti lengviausia. Galima išmokti ir kitų kalbų.

Pačiu svarbiausiu punktu L. Žūsinaitė vis tik įvardijo meilę gimtinei. „Kaip sužinoti, kad visur gerai, o Lietuvoje – geriausia? Keliauti! Tada pamatai savo šalį kitomis akimis ir supranti, kaip čia gera gyventi“, – patirti kelionių ir sugrįžimo namo džiaugsmą ragino Laura.

Galimybė – programos

L. Žūsinaitė pristatė keturias VšĮ „Jaunimo kelionės“ organizuojamas darbo ir kelionių programas. Seniausiai rengiama ir populiariausia – „Work and travel USA“. Tai buvo ir pirmoji jos pačios kelionė į užsienį. Merginai teko dirbti atrakcionų parke Ohajo valstijoje, todėl pažino tikrų amerikiečių, pasak Lauros, tų, kurie renka Trampą, gyvenimą. Ji ir dabar mielai grįžta į šią didžiulę šalį, nes jai pažinti reikia nemažai laiko.

Ši programa skirta tik studentams padirbėti ir keliauti vasaros atostogų metu. Nors pats dalyvavimas programoje atsieina nepigiai – apie 2 tūkst. Eur, išlaidos atsiperka, o dažnas dar spėja nemažai pakeliauti ir parsivežti pinigų. „Visos programos kainuoja – dokumentų tvarkymas, lėktuvų bilietai, pragyvenimas iki pirmos algos, tačiau gerai tai, kad iki tol, kol nesi tikras, kad patekai į programą, jokių pinigų mokėti nereikia“, – aiškino L. Žūsinaitė. Pasak jos, šitos programos – lengviausias būdas legaliai padirbėti ne ES šalyse, kitu atveju tenka gauti darbo vizą, o tai labai sudėtinga. 

Programoje „Working Holiday in Canada“ gali dalyvauti 18-35 metų Lietuvos pilietybę turintys žmonės. Lietuvai kasmet skiriami 175 leidimai atvykti gyventi ir dirbti šioje šalyje. Pretendentai atrenkami loterijos būdu. Programos išlaidos taip pat apie 2 tūkst. Eur.

Į Naująją Zelandiją padirbėti gali vykti 18-30 metų žmonės. Kasmet paskelbus, kad programa atverta, reikia skubiai pateikti prašymus, tenkinami šimtas pirmųjų. „Pretendentų būna daug, ir čia jau turi lydėti sėkmė. Pernai visas sąrašas užsipildė per 4 minutes“, – tikino L. Žūsinaitė.

Amžiaus limito nėra norintiems dalyvauti programoje „Work and Study Australia“, tačiau šios programos išlaidos siekia 3-4 tūkst. Eur, nes dalyvis privalo šioje šalyje mokytis. Užtenka lankyti kursus, tačiau ir jie kainuoja. „Į Australiją galima išvažiuoti tik su studijų viza, tačiau išvykusiems užtenka laiko ir darbui, ir kelionėms“, – sakė viešnia. Ji ragino nebijoti svajoti, o gal ir patiems sugalvoti naujų keliavimo būdų.

Kelionės – viena vertingiausių patirčių, o kaip ir kada keliauti, gali nuspręsti kiekvienas. Svarbiausia – tikėti, kad viskas yra įmanoma.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook