Kas matyti jaunimui iš olimpinių aukštumų

Kas matyti jaunimui iš olimpinių aukštumų (0)

2018-03-03

Veliuonos gimnazistė Kamilė Kačinskaitė ir mokytoja Nadežda Tikhomirova prieš anglų kalbos olimpiadą susitikdavo ne tik per pamokas. 

Dalykinių olimpiadų sūkurys įsisuko dar praėjusių metų lapkritį ir įsuko gabiausius rajono mokyklų mokinius. Olimpiada – gera galimybė pasitikrinti, ko kurioje srityje esi vertas. Dabar jau žinomi nugalėtojai ir kai kurie vyksta savo žiniomis pasigalynėti su šalies puikiausiais mokiniais. Kas matyti iš olimpinių aukštumų, kalbinome Kamilę, Barborą ir Eriką.

Ne privalumas, o būtinybė

Veliuoniškė Kamilė Kačinskaitė vasario 24-ąją dalyvavo Lietuvos mokinių anglų kalbos olimpiadoje. Laurų iš Vilniaus neparsivežė, bet gerų įspūdžių – apsčiai. „Paliko geriausią įspūdį! Buvo ne tik savarankiškas darbas, bet ir vykdėme komandinę užduotį mieste – reikėjo prakalbinti tam tikrus pastatus. Mūsų komandai teko nacionalinė filharmonija, filmavome ir kalbinome, žinoma, angliškai“, – pasakojo Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos vienuoliktokė.

Anglų kalbos Kamilė išmoko ne tik mokykloje. „Visada žinojau, kad jos reikės, kad anglų kalba – ne privalumas, o būtinybė“, – sako mergina. Mokytis padėjo angliški filmukai, jutubas, labai – tarptautinės Jurbarko savivaldybės jaunimo stovyklos su belgais, Kamilė jose dalyvavo dukart.

Prieš olimpiadą vienuoliktokė ruošėsi papildomai, mokytoja Nadežda Tikhomirova jai davė naudingų patarimų, ypač daug laiko skyrė kalbėjimui.

K. Kačinskaitė yra dalyvavusi ir lietuvių kalbos respublikinėje olimpiadoje bei epistolinio rašinio konkurse. „Negaliu pasakyti, ar esu tiksliukė, ar humanitarė – visi dalykai man sekasi, visi žavi. Studijuoti norėčiau mediciną, labai domina psichiatrija“, – planais dalijasi mergina.

Į olimpiadą Vilniuje ją lydėjo ne tik mokytoja, bet ir mama, ir broliai. Kamilė turi du jaunesnius brolius, jie irgi šaunūs mokiniai. „Šeštokas Paulius neseniai grįžo iš muzikinio konkurso – Jurbarko meno mokykloje jis mokosi groti trombonu. O antrokui Majui labai patinka piešti, jį turbūt leis į dailę. Tėveliai mus labai skatina lavintis“, – pasakoja Kamilė. Tėvelių skatinama ir ji išmoko groti akordeonu, lankė kovos menus ir sportinius šokius.

Paskui Kamilė atrado savanoriavimą. Ji yra „Eurodesk“ atstovė Jurbarko krašte, rengia „Europrotus“ ir akcijas „Darom“. Savanorystė skatina veikti ir džiugina gražiais rezultatais.

Spalvas – į lėkštę

Vasario 13 d. Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinėje mokykloje vyko technologijų olimpiada. Laimingas, laimėjęs pirmą vietą iš jos sugrįžo Erikas Saldukas, Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos dešimtokas. Jis nugalėtoju tapo 2-oje amžiaus grupėje mitybos sekcijoje.

„Turėjau pagaminti tris šaltas sriubas. Mano tema buvo „100 Lietuvos atspalvių“, todėl sriubos tiurėjo būti lietuviškos, o spalvos – kaip Lietuvos vėliavos. Užtrukau beveik dvi valandas“, – sakė Erikas.

Pirmoji – giros sriuba, ji geltona, ir tą spalvą reikėjo išgauti iš obuolių. Antroji – iš žalumynų, kurie vasarą auga ir lauke. „Papuošiau ją agurko drožle, kad būtų žalesnė, gražiau atrodytų ir tiktų komisijai. O trečioji vadinasi ubagynė – iš duonos, raudoną spalvą išgavau iš braškių. Sunkiausia buvo giros – kad būtų geltona, negalima pervirinti obuolių, tada pasidarys lipni masė“, – pasakojo vaikinas.

Į klausimą, ar virtuvė yra jo mėgstamiausia vieta, ar patinka gaminti, Erikas sakė: „Mėgstu aš viską daryti: ir žaisti judriuosius žaidimus, valgyti daryti, mokytis. Valgau viską, gaminu viską, nesu išrankus, bet visada darau tai, ką mėgstu. Nesijaučiu aš kokiu virėju ar panašiai, bet mokytoja pastebėjo mano sugebėjimus ir pakvietė į šią olimpiadą.“

Olimpiadai E. Salduką ruošė technologijų mokytoja Jolanta Kundrotienė. „Labai puiki mokytoja, ji mane ruošia viskam, ir gyvenimui. Aš pas šią mokytoją mokausi nuo 5-os klasės“, – džiaugiasi Erikas.

Vaikinas dalyvauja mokykloje vykstančiuose sporto, šokių, muzikos renginiuose, viktorinose. Sportuoja „Panteros“ sporto klube pas trenerį Mindaugą Smirnovą. Turi ir pasiekimų – antra vieta „Žalgirio“ taurėje, tokia pati ir Baltijos čempionate.

„Esu dešimtokas ir greitai iškeliausiu iš Šimkaičių. Eisiu į profesinę mokyklą, nors dėl profesijos dar nesu apsisprendęs“, – sako Erikas. Tad, kas žino, gal taps virėju, o gal net virtuvės šefu.

Maksimalistė

Barbora Jociutė neskaičiavo, bet, ko gero, dalyvavo kone visų dalykų olimpiadose. Pirmas vietas užėmė chemijos, biologijos, matematikos – kieta tiksliukė!

Bet tik surinkę tam tikrą balų skaičių rajoninio turo nugalėtojai kviečiami į respublikinį. Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos pirmokė B. Jociutė pakviesta į biologijos olimpiadą.

„Dabar ruošiasi. Nekalu, tik skaitau – reikia ieškoti sąsajų, bandyti suprasti. Daug dirbam kartu su mokytoja Janina Ašutaityte“, – sako Barbora apie tai, kaip mokosi olimpiadininkai.

Barbora – dešimtukininkė. Gimnazijoje tokių yra ir daugiau, o klasėje – ji viena.

„Svarbiausia – daug darbo įdėti. Gali bet ką pasiekti, jei daug dirbi. O mokytis įdomu, tiesiog įdomu. Man visos pamokos įdomios“, – sako mergina ir pasakoja, kad nuo pirmos klasės ji įprato mokytis nuosekliai. Dabar daug lengviau, kai nesi nieko praleidęs, neišmokęs. Mama niekada neturėjo Barboros raginti prie mokslų. Ir mokosi ji ne dėl pažymio, o todėl, kad įdomu, smalsu. Daug dalykų nustebina, daug kas domina, ir kuo toliau, tuo labiau.

Dienos režimas irgi labai svarbu. Barbora per naktis knygų neskaito ir prie kompiuterio neužsibūna. Bet laisvalaikiu, kurio turi ir dešimtukininkė, ir televizorių žiūri, ir prie kompiuterio truputį pasėdi, bendrauja ir pramogauja. Savaitgaliais mėgsta būti lauke, gamtoje, kartais su slidėmis, o dažniau su rogutėmis nuo kalno – tokia žiema kaip dabar jai labai patinka.

Niekada nėra taip, kad Barbora neturėtų ką veikti. Ji skaito labai daug knygų – visas privalomas („Kai mėgsti skaityti, neįdomių nebūna“, – sako ji.) ir kitas. Mėgsta piešti – meno mokykloje ji baigė dailę, ir rankdarbius. Beje, ji dalyvavo ir technologijų olimpiadoje – siuvinėjo ant popieriaus ir užėmė antrą vietą.

„Norėčiau savo ateitį sieti su biotechnologijomis. Įsivaizduoju save dirbančią laboratorijoje ir kuriančią vaistus, pavyzdžiui, nuo vėžio. Nesvarbu, kad tai ilgas darbas, svarbu prisidėti prie reikšmingo žmonijai įvykio“, – savo svajonėmis pasidalija mergina. Jos nebaugina ilgas procesas, ji nėra iš tų, kurie tikisi greito rezultato.

Tik pokalbio pabaigoje Barbora pasigiria, kad laimėjo „Maximos“ stipendiją. Ši stipendija skiriama Lietuvos moksleiviams už pažangumą moksle ir ypatingus gabumus bei pasiekimus muzikos, kūrybos ir meno, sporto, visuomeniškumo, ekologijos, inovacijų srityse.

Barbora užpildė anketą ir parašė motyvacinį laišką. Pretenduojant gauti stipendiją už pažangumą trejus metus pusmečių ir metiniai pažymiai turi būti tik 10.

Pretendentų į stipendiją ir „Lietuvos Maximalisto“ vardą šiais metais buvo beveik 500, stipendijų skirta 60.

B. Jociutė rudenį buvo pakviesta į įspūdingą maksimalistų šventę, o už dešimtukus „Maxima“ jai visus šiuos mokslo metus moka stipendiją – po 75 eurus. Va taip! Stipendiją Barbora taupo, planuoja išleisti ją kelionei.

O ateinantį savaitgalį ji jau keliaus į Vilnių dalyvauti biologijos olimpiadoje. Nenusimins, jei nelaimės – ruošimasis ir dalyvavimas jau pats savaime yra geras dalykas.

Danutė Karopčkienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook