Programavimo paslapčių – į biblioteką

Programavimo paslapčių – į biblioteką (0)

2016-11-28

Nori išmokti supergalios? Mokykis programuoti! Tokiu šūkiu prieš savaitę į Jurbarko viešąją biblioteką moksleivius kvietė projekto „Coder Dojo“ komanda. Nemokama parodomoji programavimo pamoka sulaukė didžiulio dėmesio – prie bibliotekos kompiuterių susirinko kelios dešimtys jaunųjų jurbarkiečių.

„Coder Dojo“ – bendruomeniniu savanorystės pagrindu sukurti programavimo pradmenų mokymo klubai 7–17 m. vaikams ir jaunimui. Šiuo metu 57 šalyse veikia apie 700 „Coder Dojo“ klubų, kurie yra surengę tūkstančius renginių. 
Projekto tarptautinės iniciatyvos ambasadorius Lietuvoje ir šios idėjos įgyvendinimo autorius – Europos Parlamento narys Antanas Guoga. „Tai gali būti pradžia, po kurios dalis vaikų susidomės, supras, kad prie kompiuterio galima ne tik žaisti, bet ir kurti. Galbūt vieną dieną vienas iš šių vaikų sukurs „Google“ dydžio įmonę Lietuvoje. Tai yra didžiausia mano svajonė”, – yra sakęs A. Guoga. Lietuvoje vykdomas projektas, pamokos bei mokymų komandų kelionės finansuojami europarlamentaro lėšomis.
„Coder Dojo“ skatina vaikus, jaunimą ir jų tėvelius mokytis programuoti, kurti tinklapius, žaidimus ir kitais įdomiais metodais sužinoti daugiau apie technologijų pasaulį, o vėliau galbūt su tuo susieti savo profesinę ateitį. Programavimas – labai paklausi profesija, kurios specialistų Europoje ir visame pasaulyje nuolat trūksta.
Į Jurbarką atvyko projekto koordinatorius Lietuvoje Dovydas Bernotas ir mentorius Eimantas Zaranka. „Nuo sausio, kai pradėjome projekto veiklą Lietuvoje, aplankėme jau 54 miestus. Pats asmeniškai buvau visuose, o su manimi vesti programavimo pamokos vyksta vienas iš 80 projekte dirbančių savanorių – informacinių technologijų specialistų“, – sako D. Bernotas. 
Eimantas – Vilniaus kolegijos studentas, dirbantis su tarptautiniais projektais. Kelias programavimo kalbas mokantis vaikinas pasakojo, kad dabar su komanda kuria internetinę svetainę naujam startuoliui ir to paties buvo pasiruošęs pamokyti visus susirinkusiuosius. Vedami profesionalo vaikai – nuo septynmečių ir jaunesnių iki beveik pilnamečių jaunuolių nardė interneto erdvėje ir per porą užsiėmimo valandų susikūrė pirmąjį asmeninį interneto puslapį. 
„Nebuvo sunku. Tik norėtųsi nerti giliau“, – pamoka liko patenkinti jaunieji jurbarkiečiai. Buvo matyti, kad moksleiviai ne naujokai prie kompiuterio – Eimanto naudojami terminai daugumai buvo žinomi, o jei kas buvo neaišku, tuoj pat buvo paaiškinta.
„Gyvename šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame be kompiuterio, išmaniojo telefono ir kitų technologijų nebegalėtume gyventi, todėl profesionalių programuotojų pamokos – pirmieji žingsniai į programavimą – labai naudingi. Gal po šios pamokos atrasite save ir norėsite žengti šiuo keliu toliau“, – moksleiviams sakė projekto koordinatorius Dovydas. 
Pamokos paruoštos taip, kad būtų suprantamos įvairaus amžiaus vaikams ir jaunuoliams. Projekto „Coder Dojo“ komandos stengiasi pasiekti kuo daugiau Lietuvos moksleivių – pranešimai apie susitikimus buvo siunčiami visoms mokyklos. Pasak D. Bernoto, tai, kiek į pamoką susirinko moksleivių, rodo, kad mokyklų atsakingi darbuotojai žinią perdavė. Daugumoj miestų, kuriose vyko programavimo pamokos, vaikų ateidavo daug.
„Pravesti pirmą programavimo pamoką ir tuo sudominti jaunuolius – ne vienintelis projekto tikslas. Daug svarbiau, kad šios pamokos turėtų tęsinį“, – sako D. Bernotas.
Mieste įvykus susitikimui su „Coder Dojo“ komanda apie tai pasklinda garsas, vaikai parneša žinią į mokyklą. „Mūsų tikslas – atrasti miesteliuose suaugusių žmonių, informacinių technologijų mokytojų, kurie rastų noro ir galimybių padėti moksleiviams tęsti šią veiklą“, – tvirtina projekto koordinatorius.
Tokie žmonės vadinami „Coder Dojo“ čempionais. Tai žmogus, kuris nusprendė savanoriškai rūpintis „Coder Dojo“ būrelio įsteigimu, vykdymu ir priežiūra. Jis pasirodo užsiėmimuose, atidaro duris susidomėjusiems bei užtikrina, kad viskas vyksta pagal planą. Galima sakyti, kad čempionas yra „Coder Dojo“ būrelio direktorius. Jis nebūtinai turi būti IT specialistas.
Įsteigus būrelį jo veikla rūpintųsi mentoriai – IT specialistai, mokytojai ar kiti asmenys, turintys IT žinių. Būrelio veiklai pasiruošę padėti projekto organizatoriai – suteikti reikiamą medžiagą, žinias ir visokeriopą pagalbą.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 8 tokie būreliai, vien per paskutinį mėnesį įsteigti trys. Ne visiems pasiryžusiems užtenka noro, laiko ir energijos tęsti šią veiklą, bet kiekvienas naujas būrelis – būrys su programavimu susipažinusių ir puikią ateitį galinčių susikurti vaikų.
Po pamokos D. Bernotas prašė vaikų parnešti žinią apie susitikimą į mokyklas. „Mes vėliau skambinsime, ieškosime kontaktų ir galimybių tokio būrelio veiklą užkurti Jurbarke. Pasitaiko, mums paskambina ir patys mokytojai, susidomėję projektu“, – sako D. Bernotas ir tikisi, kad veikla Jurbarke nenutrūks.
Projekto „Coder Dojo“ nauda neabejotina. Tą rodo ir programavimo pamoka susidomėjusių dalyvių skaičius. Belieka tikėtis, kad atsiras savanorių, kurie šią veiklą Jurbarke tęs.
Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook