„Socialinis sufleris“ – startas naujoms idėjoms

„Socialinis sufleris“ – startas naujoms idėjoms (0)

2017-07-12

Birželio pradžioje Jurbarko jaunimas buvo pakviestas įsilieti į „Socialinio suflerio“ projektą. Atviroje jaunimo erdvėje (AJE) susirinko patys smalsiausi, jiems kompaniją palaikė AJE dirbusi Laura Molčankinaitė ir jaunimo reikalų koordinatorius Lukas Bakšys.

Pokyčiai bendruomenėse
„Socialinio suflerio“ projektą vykdo Jaunimo asmeninio tobulėjimo centas. Projekte dirba trys žmonės, į Jurbarką atvyko programos ekspertė Milda Lukoševičiūtė. 
Jurbarkas – viena iš dešimties projekte dalyvaujančių savivaldybių. Projektas dar vyks Kupiškyje, Tauragėje, Birštone, Molėtuose, Kaišiadoryse, Anykščiuose, Biržuose, Utenoje ir Alytuje. „Rinkomės savivaldybes, kuriose nėra tarptautinių savanorių, mažiau jaunimo veiklos ir iniciatyvų“, – sakė M. Lukoševičiūtė.
„Socialinio suflerio“ programos veiklos sudaro galimybę bendruomenėms tapti artimesnėms, labiau bendradarbiaujančioms. Bendruomenių nariai, vykdydami bendras veiklas, tampa labiau užjaučiantys, linkę vienas kitam padėti, o visa bendruomenė tampa socialiai atsparesnė, lengviau sugebanti spręsti tokias problemas kaip savižudybės, patyčios, socialinė atskirtis.
Kiekviename mieste renkamos komandos, kurias sudaro 16-18 asmenų. Šios grupės turėtų iškelti iniciatyvas, svarbias ne tik sau, bet ir visai bendruomenei, ir jas savanoriškai įgyvendinti. 
Keli etapai
Projekto organizatoriai su jaunuolių grupėmis susitiks kelis kartus ir kaskart užsiims naujomis veiklomis. Pirmasis susitikimas, kuris ir įvyko AJE, skirtas susipažinti ir suformuoti komandą. Šiame, kaip ir visuose kituose etapuose, rengiami komandos formavimo ir savanoriškos veiklos pažinimo užsiėmimai, pasitelkiamas patirtinis mokymasis, gerinami komunikacijos įgūdžiai ir, žinoma, suteikiama daug pozityvių emocijų.
Antrasis susitikimas bus dar atraktyvesnis – projekto iniciatoriai miesto parke įrengs lynų trasas, kurias komandoms teks įveikti, pasitelkiant komandiškumą, bendrystę ir išmonę. „Šioje užduotyje visi nusiima kaukes, prasiveržia pyktis, imi keiktis, bet kiekvienas atsiveria ir parodo, koks yra iš tiesų“, – tikino Milda. Lynų kelias Jurbarke bus nutiestas liepos pabaigoje.
Rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje įvyks dviejų dienų susitikimas, kuriame bus tyrinėjami bendruomenės poreikiai, joje kylantys iššūkiai, sunkumai, ieškoma jų priežasčių. Teks susidaryti vietovės žemėlapį, fotografuoti, kalbinti žmones. Nustačius problemas jaunimas ieškos jų sprendimo būdų, planuos savanoriškas iniciatyvas, konsultuosis su ekspertais, valdžios atstovais.
„Komanda pati spręs, ko jiems reikia. Tai gali būti ir renginys, ir tarptautiniai mainai, ir politinė ar socialinė kampanija. Jaunimo iniciatyvos būna netikėtos ir įdomios. Gali būti naudingos tiek kažkokiai jaunimo grupei, tiek visai visuomenei. Niekada nežinai, kokios mintys kils“, – sakė projekto ekspertė. Į pagalbą jaunimui bus kviečiami ir savivaldybės atstovai, kurie galės išreikšti palaikymą ar sukritikuoti idėją. 
Vėlesniame etape komandos bus pakviestos į Vilnių, kur susipažins su jaunimu iš kitų projekte dalyvaujančių savivaldybių, pristatys savo idėjas, konsultuosis su specialistais. „Tai ne idėjų konkursas, kur reikia nuspręsti, kas geresnis. Tai bus „fun“ diena, kai geriau pažinsime vienas kitą, bendrausime“, – tikino Milda.
Penktasis dviejų dienų susitikimas bus skirtas išgrynintai idėjai įgyvendinti ir įsivertinti atliktus darbus. Vyks diskusijos, bus pristatoma Erasmus+ programa, pildomas Youthpass – dokumentas, patvirtinantis dalyvavimą programoje ir įgijus neformalaus ugdymo patirtį. Bus ruošiamasi pristatyti projekto rezultatus.
Rezultatai bus pristatomi šeštajame susitikime – lapkričio ar gruodžio mėnesį. Komandos pasakos, kokią iniciatyvą įgyvendino ir kokį efektą pasiekė. 
Pritrūko aktyvumo
Į pirmąjį susitikimą su „Socialinio suflerio“ atstove, be suaugusiųjų, atėjo vos septyni jaunuoliai. Gal tokį abejingumą lėmė ką tik prasidėjusios vasaros atostogos ir egzaminų sesija? Tačiau jaunuoliai žadėjo į kitą užsiėmimą pasikviesti draugų.
Milda jaunimui papasakojo apie projektą ir paragino pažaisti. Žaidimai įtraukė ne tik kūną, bet ir protą, lavino pastabumą, kvietė susitelkti komandiniam darbui, kėlė įvairiausių emocijų.
Paprašius įvardyti save kaip gyvūną, kuris labiausiai atitiktų šiandienę nuotaiką, pasirodė, kad AJE apsilankė šuo, tinginys, katinas, panda, katė, beždžionė, pelėda ir gyvatė. Už šių gyvūnų slėpėsi jaunieji jurbarkiečiai Lukas, Kęstutis, Erika, Aida, Arnas, Rugilė ir Milda. „Slankioju aplink ramiai, bet galiu ir įkąsti“, – savo gyvatiškumą apibūdino Milda, o Arnas tikino esąs panašus į beždžionę, nes ji – arčiausiai žmogaus.
Po zoologijos sodo atėjo eilė tapti detektyvais – visi į krepšelį slapta įdėjo po savo daiktą, vėliau teko nuspręsti, kieno jie yra ir kokiomis savybėmis pasižymi daikto savininkas. Nuspręsta, kad lūpų balzamą nešiojasi savimi besirūpinantis, gamtoje daug laiko leidžiantis žmogus, laikrodis reikalingas nemėgstančiam vėluoti, sąsiuvinis – rašančiam dienoraštį, atšvaitas su šypsenėle – optimistui, o prie raktų kabantis peiliukas – praktiškam žmogui. 
Supratimo, susikalbėjimo, komandos pajautimo, pagalbos ir jautrumo prireikė atliekant užduotis su lazdomis – vienu metu perduodat ir perimant lazdą iš kaimyno ar statant piramides. O kai visa tai reikėjo padaryti užrištomis akimis, emocijų tikrai netrūko. Bet užduotis įveikti pavyko. „Esame šauni komanda!“ – džiaugėsi jaunimas.
Pirmuoju susitikimu jaunieji jurbarkiškiai nenusivylė – su Milda ilgai derino datą, kada galėtų įvykti antrasis susitikimas. Juk visi labai užimti – laukia vasaros kelionės, stovyklos, linksmybės! Smagūs užsiėmimai ant lynų – liepos 21 d., dar yra laiko prisijungti prie „Socialinio suflerio“ komandos.
Jūratė STANAITIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook