Vasarojantys mieste pramogauja Atviroje jaunimo erdvėje

Vasarojantys mieste pramogauja Atviroje jaunimo erdvėje (0)

2015-07-01

Pasibaigę mokslo metai, išlaikyti egzaminai, sezoniniai darbai ar atostogos nemažai jaunimo išviliojo iš namų. Tačiau ne vienas vasaros dienas leidžia namuose – kas tinginiaudamas, kas sukdamas galvą apie ateitį ir studijas, kas prasimanydamas įvairios veiklos. Tuos, kurie nenusėdi vietoje, galvose sukasi idėjos, o vasariškas bičių dūzgesio ir gėlių kvapų pilnas oras šaukia į lauką, po savo stogu kviečia ir įvairių veiklų siūlo Jurbarko švietimo centro atvira jaunimo erdvė (AJE) ir čia dirbanti specialistė Laura Molčankinaitė.

Atostogos į AJE dar neatėjo – kiekvienas jaunas žmogus čia laukiamas įvairiuose užsiėmimuose – ir planuotuose, projektiniuose, ir ekspromtu sumąstytuose ir čia pat įgyvendinamuose.
Nors ir atostogų metas, jaunimo AJE netrūksta – ateina ir nuolat čia besilankantys, šioje vietoje kaip namie besijaučiantys jaunuoliai, užsuka ir naujų, susidomėjusių viena ar kita pramoga, pasiūlyta veikla. Pagrindiniai lankytojai – 15-22 metų moksleiviai ir studentai.
Pasak L. Molčankinaitės, AJE vyksta atviras darbas su jaunimu – bet kuris čia užsukęs gali teirautis apie studijas, darbo pasiūlymus, savanorystę, tarptautinius projektus jaunimui, Jurbarko mieste ir rajone vykstančius renginius. Specialistė dirba tam, kad surastų informaciją, nukreiptų tinkama linkme, padėtų įgyvendinti idėjas, rašyti projektus, pildyti paraiškas. Atviroje jaunimo erdvėje prieglobstį randa jaunimo organizacijos, kurios čia turi vietos susirinkimams, darbams, planavimams – prireikus erdvės darbuotoja visada patars ir padės. Netgi, jei tingisi ką nors veikti, galima susirinkus padiskutuoti įvairiomis temomis, pabūti tarp skirtingų žmonių, pasimokyti iš kitų, įgyti tolerancijos, išmokti gerbti kitaip galvojančius, išsakyti savo mintis ir nesulaukti moralų.
Ši vasara, pasak Lauros, taip pat aktyvi. Šiltuoju metų laiku jaunimas mieliau renkasi pramogas lauke. Praėjusį šeštadienį dviračiais važiavo kita puse Nemuno, iki Plokščių. Šio žygio idėja, kaip ir daugelis kitų, gimė pokalbiuose, pasisėdėjimuose ir buvo labai greit įgyvendinta. „Žinojau, kad gimnazistas Tadas Karanauskas su draugu planuoja maršrutus ir keliauja dviračiais, be to, domisi krašto istorija, geografija, tad pasiūliau suplanuoti maršrutą kitu Nemuno krantu, kuris leistų pažinti kitą kraštą“, – pasakoja L. Molčankinaitė.
Dešimties valandų žygyje dalyvavo 10 dviratininkų. Tadas pasistengė – trasa driekėsi įdomiomis ir gražiomis vietomis, tarpiniuose punktuose – Kiduliuose, Gelgaudiškio dvare, prie Maštaičių ir Stulgių piliakalnių, Plokščiuose vaikinas papasakojo apie vietovės istoriją, o kiekvienas žygio dalyvis iš anksto paruoštoje užduočių knygelėje turėjo atsakyti į klausimus, kurie buvo vertinami taškais. Geriausiai pasirodžiusių laukė prizai! Dviratininkai ne tik puikiai pasportavo, pabendravo, bet ir sužinojo daug naujo apie aplankytas vietas.
Dar vienas dviračių žygis planuojamas rugsėjo mėnesį. Keliauti žadama pakviesti ir pėsčiuosius, kuriems bus parengtas 20-30 km maršrutas. Šių žygių trasos dar bus aptariamos, galvojama, kur įdomiau ir smagiau pakeliauti. Šių renginių paskirtis – bendravimas, gyvas pamatymas, pajutimas, smagus pasibuvimas. Žygiai vyks su žaidimais, užduotimis – tai ne sportinės varžybos. Juose laukiami visi žmonės – ne tik jaunuoliai, kviečiama dalyvauti ir šeimas, draugus.
Sportinės varžybos, kuriose su šūkiu „Judėk kartu ir bus smagu!“ jaunimas taip pat kvietė dalyvauti visus norinčius, įvyko birželio pradžioje – tai buvo tinklinio 4x4 turnyras. Aikštelėje prie Nemuno susirungė net 10 komandų. Žaidėjai nuo 14 iki 55 metų kepinant karštai saulei gerą pusdienį atkakliai mušinėjo kamuolį iki pergalės, žiūrovai galėjo pasvaidyti frisbio lėkštę, o žaidėjų atžalomis rūpinosi savanorės Rugilė ir Milda.
Šios varžybos, kaip ir būsimieji dviračių bei pėsčiųjų žygiai, rengtos įgyvendinat JŠC Atviros jaunimo erdvės iniciatyvinės jaunimo grupės parengtą projektą, kuris finansuotas iš Jurbarko r. savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios pagalbos lėšų. Laurai padedant projektą rengė bei varžybas savarankiškai organizavo aktyvus jaunimas – Gerda Gaižauskaitė, Milda Matulaitytė, Martynas Dobilas, Kristina Rušytė, Akvilė Karopčikaitė, Karolina Kasputytė, Gintarė Dobilaitė.
Daugelio renginių, vykstančių po Atviros jaunimo erdvės prieglobsčiu, idėjos kyla bendraujant su aktyviu, įvairių pomėgių turinčiu jaunimu. Taip atsirado mintys supažindinti jaunuolius su alternatyvia sporto šaka – frisbiu (lėkščiasvydžiu). Šio žaidimo paslapčių moko Ramūnas Danupas, žaidžiantis Jurbarko frisbio komandoje „Velniai“. Žaidėjai renkasi gimnazijos stadione, jei susirenka pakankamas skaičius žmonių sudaryti komandas, arba Nemuno lankoje – pasitreniruoti ir pasvaidyti lėkštę. Užsiėmimai priklauso nuo oro, tad žaidėjai sukviečiami per socialinius tinklus, žinutėmis.
Iš pomėgio gimė ir „Green jam“ renginys. Pauliaus Vasiliausko kelerius metus brandinta idėja surengti šventę visiems BMX dviračiais, riedlentėmis ir paspirtukais važinėjantiems ir triukus atliekantiems jaunuoliams buvo gyvendinta su Atviros jaunimo erdvės ir Jurbarko kultūros centro darbuotojų pagalba. Smagus renginys sulaukė daug jaunimo dėmesio, skambant muzikai buvo apdovanoti geriausieji ir atsirado viltis, kad renginys taps tradicinis.
Puikiai pavykę renginiai leidžia planuoti naujas veiklas ir tikėtis sėkmės. Jau dėliojamos mintys renginiui „Kinas po atviru dangumi“, kuriam jau gautas finansavimas iš savivaldybės per Vietos bendruomenės tarybą. L. Molčankinaitė pasakoja, kad planuojami 2-3 kino seansai atviroje erdvėje, tikimasi nupirkti naujų įdomių filmų ir į peržiūras pakviesti visus jurbarkiškius.
Rugpjūčio 1-2 dienomis jaunimas kviečiamas važiuoti į Trakuose vyksiantį festivalį „Savas festas“, kurio tikslas suburti savanorius ir savanoriavimo idėjai prijaučiančius žmones. Dvi dienas vyks kūrybinės dirbtuvės, mokymai, veiks iššūkių, eko erdvės, gyvoji biblioteka. Festivalyje dalyvauja savanoriai iš kitų šalių, vyksta koncertai.
L. Molčankinaitė – pati aktyvi savanorė, su tarptautine misija 11 mėn. dirbusi Slovakijoje, dabar ir Europos savanorių tarnybos asociacijos „Saltes“, koordinuojančios savanorių tinklą Lietuvoje, savanorystės ambasadorė mūsų krašte, skatina šia veikla užsiimti kuo daugiau jaunuolių.
„Savanoriavimas – tai ne tik naudingai išnaudojamas laisvas laikas, bet galimybė jaunuoliui pasitikrinti, kokia veikla norėtų užsiimti ateityje, kokia profesija jam tiktų“, – sako mergina. Savanoriauti galima savo pomėgiams artimose srityse – daug jaunuolių vyksta nemokamai dirbti į muzikinius festivalius, pėsčiųjų asociacijos žygius, policiją, bibliotekas, stovyklas. AJE savanorystę atradęs į misiją Slovėnijoje šiuo metu išvykęs Lukas Stasiūnas. Vaikinas atidėjo studijas, kad pasisemtų patirties ir nuspręstų, ko tikrai nori.
Ne tik savanoriauti vyksta jaunimas iš Jurbarko – Atviroje jaunimo erdvėje nuolat platinama informacija apie galimybes vykti į tarptautinius jaunimo mainus, kuriuos vykdo akredituotos organizacijos. L. Molčankinaitė padeda jaunuoliams parašyti motyvacinius laiškus, paruošti CV. Gegužės mėnesį Druskininkų sav. Jasonių kaime vykusiuose pasaulio piliečių akademijos organizuotuose tarptautiniuose jaunimo mainuose „GlobaLab“ dalyvavo Ignas Kelpšas. Rugpjūtį į Maltą išvyks pakvietimą gavusi Miglė Smirnovaitė, dar pora merginų planavo pildyti paraiškas dalyvauti mainuose Graikijoje. Pasak L. Molčankinaitės, šioje srityje Jurbarko jaunimas dar nėra labai aktyvus, tačiau viskas turi vykti mažais žingsneliais, neskubant, be spaudimo – jaunuolius reikia motyvuoti, skatinti ir jiems padėti, kad veikti ir siekti norėtų patys.
Jaunimo darbuotoja sako, kad sunku viską aprėpti vienam žmogui, tačiau padedant AJE besilankančiam jaunimui galima planuoti ir rengti dar įdomesnius renginius. Prieš metus besilankant Brandenburgo jaunimo kultūros dienose kilo mintis surengti panašią tik mažesnės apimties gatvės kultūros dieną ir Jurbarke. Savo srities specialistai – dailininkai, grafičių meistrai, muzikantai, fotografai ir kitų užsiėmimų profesionalai moko visus besidominčius šiomis veiklomis. Mokslų rezultatas gali būti pristatomas kaip paruoštas produktas, programa, pasirodymas.
Gyvenimas Atviroje jaunimo erdvėje verda. Tik rugpjūtį, kai visi pasiners į atostogų malonumus, veikla stabtelės,tačiau neilgam – tik iki rudens. O dabar dar laikas veikti ir pramogauti!

Jūratė STANAITIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook